Od pomysłu do realizacji droga była krótka. Idea warsztatów dla najmłodszych piłkarek i kandydatek na zawodniczki zakiełkował w momencie powołania nowej Komisji Piłki Kobiecej Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a za nami już inauguracja warsztatów pod nazwą „Dziewczynki – pierwsze kroki z piłką”.
Na obiektach SMS Arena Tychy spotkało się 30 adeptek futbolu, które trenowały pod okiem reprezentantek Polski z Anną Szymańską na czele, a zajęciom uważnie przyglądał się prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.
Wspólnie z 11-letnimi i młodszymi dziewczynkami, bo im dedykowany jest ten projekt, swoje zajęcia teoretyczne mieli także rodzice słuchający z uwagą wykładów dietetyka i psychologa.
- Dziewczynki – pierwsze kroki z piłką to warsztaty dla wszystkich dziewczynek, które mają 11 lat i mniej i zaczynają swoją piłkarską przygodę – mówi Anna Gotz, przewodnicząca Komisji Piłki Kobiecej Śląskiego Związku Piłki Nożnej. - I dla tych, które już są w klubach i trenują, a także dla tych, które jeszcze nie uczestniczą na co dzień w zorganizowanych zajęciach. Na jednym z naszych pierwszych zebrań w Komisji Piłki Kobiecej uznaliśmy, że musimy zacząć od podstaw, czyli od najmłodszych, bo to jest fundament przyszłości. Na początek zaplanowaliśmy trzy spotkania. To pierwsze odbyło się w Tychach, gdzie zaprosiliśmy dziewczynki z Podokręgów: Bielsko-Biała, Tychy, Skoczów i Żywiec, czyli tak zwane „Południe”. Drugie spotkanie mamy wpisane w terminarzu pod datą 18 października i w tym dniu – jeżeli uda się nam dograć wynajęcie obiektu – w Katowicach spotkają się zawodniczki z Podokręgów: Częstochowa, Katowice, Lubliniec i Sosnowiec. A pozostałe Podokręgi: Bytom, Racibórz, Rybnik i Zabrze mamy w planach zaprosić w listopadzie. Dziećmi zajmuje się ekipa Ani Szymańskiej mistrzyni Polski, zdobywczyni Pucharu Polski, reprezentantka kraju, a jednocześnie trenerka, która z reprezentacją Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej sięgnęła po Mistrzostwo Polski Kadr Wojewódzkich U13 w 2014 roku.
W ekipie Anny Szymańskiej – na co dzień bramkarki Czarnych Sosnowiec, które po 7 kolejkach prowadzą w Ekstralidze z kompletem punktów – są: reprezentantki Polski Jagoda Sapor z Medyka Konin i Anna Palińska z Górnika Łęczna oraz Martna Małysa z Czarnych Sosnowiec, które zajmowały się modułem bramkarskim. Moduł piłkarski prowadziły trenerka UEFAA Elżbieta Nowicz i reprezentantka Polski Katarzyna Daleszczyk z AZS Uniwersytet Jagielloński. Natomiast w module motorycznym zajęcia prowadziły: Edyta Obrzut i Agnieszka Rezler, trenerki grup młodzieżowych. Ponadto wykład z dietetyki i konsultacje indywidualne prowadziła Sylwia Maksym, będąca w sztabie kobiecej reprezentacji Polski, a o psychologii w sporcie mówiła Sylwia Duch.
- To jest skład ekipy „Catch the dream – złap marzenia” na ten projekt - wyjaśnia Anna Szymańska. - Cieszę się, że nasza współpraca ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej, który jako pierwszy wyszedł z taką inicjatywą, nabrała realnych kształtów. Dziękuję Prezesowi Henrykowi Kuli, że wyraził zgodę na te w pewnym sensie pionierskie działania. Mówię „w pewnym sensie”, bo prowadzimy już takie warsztaty w kraju, jeżdżąc do klubów czy stowarzyszeń, ale z wojewódzkim związkiem współpracujemy pierwszy raz. Cieszę się, że Śląski Związek Piłki Nożnej chce wspierać piłkarski rozwój dzieci i to nie tylko myśląc o zajęciach na boisku, ale także o tym co jest niezwykle ważne: motoryce, dietetyce i psychologii i to już od samego początku sportowej przygody, co jest niezwykle ważne. Te nawyki wyniesione z pierwszych zajęć mają ogromne znaczenie w dalszej karierze, o której zawodniczki i rodzice mogą porozmawiać z nami, bo my to wszystko z czym im przyjdzie się zmierzyć już przeżyłyśmy. Możemy im podpowiedzieć jakich błędów uniknąć. Wierzę, że razem ze Śląskim Związkiem Piłki Nożnej zrobimy dobrą pracę u podstaw i wspólnie uda się nam doprowadzić do tego, że dziewczynek chcących grać w piłkę będzie coraz więcej.