Wydział Szkolenia ŚZPN Podokręg Tychy kierowany przez Koordynatora Remigiusza Smolińskiego od września 2022 roku podsumował pracę swojego wydziału.
Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 27 września 2022 roku zjawili się dotychczasowi Koordynatorzy powiatowi oraz byli i przyszli trenerzy kadr Podokręgu Tychy. Na spotkaniu tym zostały przedstawione cele na najbliższe pół roku, w których główną ideą było powołanie trzech kadr podokręgu w rocznikach 2011-13. Zaplanowaliśmy wspólnie konsultacje powiatowe w czterech ośrodkach - pszczyńskim (ośrodek Akademii BVB im. Łukasza Piszczka), tyskim ( kompleks boisk piłkarskich im. Alfreda Potrawy), bieruńsko-lędziński ( obiekt Unii Bieruń Stary ), mikołowskim (obiekt Fortuny Wyry ). Następnie po eliminacjach powiatowych wszyscy zawodnicy najlepsi z tych czterech ośrodków spotkali się w Tychach na głównej konsultacji selekcyjnej do kadr podokręgu Tychy. W całym procesie selekcji wzięło udział około 150 zawodników z czego do głównej selekcji przeszło około 80 zawodników. Turniej w Tychach już odbył się pod okiem nowych trenerów kadr. Najmłodszy rocznik obserwowali trenerzy Łukasz Adamczuk (SMS Tychy) oraz Sebastian Hendel (Polonia Łaziska), rocznik 2012 Szymon Furczyk (Iskra Pszczyna) oraz Robert Piekarczyk (BAP PIAST GOL Bieruń), a za najstarszy rocznik odpowiedzialni byli trenerzy Mariusz Buras (Czułowianka Tychy) oraz Tomasz Rączkowski (KP GKS Tychy). Jednocześnie stopniowo rozwijała się Kadra Podokręgu dziewczyn w rocznikach 2011-13 pod wodzą Agnieszki Rezler oraz Elżbiety Nowicz (obie SMS Tychy). Po selekcji głównej powstały dwie kadry w każdym roczniku A i B. Zaraz po konsultacjach zaplanowaliśmy dwa zgrupowania dwudniowe tuż na początku roku tak żeby nie zaburzać mikrocyklów w klubach macierzystych poszczególnych zawodników. Zgrupowania odbyły się na obiektach Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Tychach, głównym celem była integracja wyróżniających się chłopaków z Podokręgu Tychy w rocznikach 2012-13. Wszystkie stworzone kadry A miały za zadanie reprezentować podokręg oraz systematycznie rozwijać się pod okiem trenerów prowadzących. Zaplanowane mecze kontrolne z mocnymi rywalami ( Górnik Zabrze, GKS Katowice, Rekord Bielsko-Biała, ROW Rybnik, Kadry Podokręgu Katowice czy też turniej międzynarodowy Rekord CUP były sprawdzianem dla Naszych młodych piłkarzy z Podokręgu. Jednocześnie trenerzy obserwowali zawodników kadr B organizując im konsultacje. W marcu odbył się coroczny turniej Jerzego Wyrobka w Chorzowie, który był ostatnim spotkaniem z podopiecznymi Mariusza Burasa i Tomasza Rączkowskiego, kadra rocznika 2011 weszła na poziom selekcji do reprezentacji Śląska. Trenerzy choć krótko pracowali z Kadrą nie mogli się wstydzić występem na turnieju z poczynań swoich podopiecznych.
Organizacja eliminacji powiatowych turnieju " O Puchar Tymbarku " był kolejnym sprawdzianem wydziału szkolenia. W tym przypadku Koordynatorzy powiatowi Łukasz Morcinek (pszczyński obiekt Leśnika Kobiór), Krzysztof Chlebowski (bieruńsko-lędziński obiekt Unii Bieruń Stary), Sebastian Hendel (mikołowski obiekt Polnii Łaziska), Łukasz Adamczuk (tyski obiekt im. Alfreda Potrawy) spisali się wzorowo organizując całe zawody od A do Z.
Kolejnym wyzwaniem Wydziału Szkolenia była reorganizacja ligi Orlika. Nowy projekt przyjął się w środowisku tutejszych Trenerów, choć dzisiaj wiemy, że było kilka błędów, które niewątpliwie należy naprawić. Liga Orlika E1 i E2, największe zmiany miała na poziomie najlepszych zespołów w Podokręgu. Podobnie jak kadry zostały przeprowadzone eliminacje powiatowe w Orliku młodszym i starszym w czterech powiatach (pszczyńskim, tyskim, bieruńsko-lędzińskim oraz mikołowskim). Następnie w drugim etapie ośrodki rywalizowały między sobą pszczyński z mikołowskim i bieruńsko-lędziński z tyskim. Po dwuetapowych eliminacjach powstała Liga Mistrzów Orlika starszego i młodszego składająca się z 8 zespołów gdzie co tydzień odbywały się spotkania w czterech ośrodkach ( tyski- kompleks boisk piłkarskich im. Alfreda Potrawy, pszczyński - obiekt Krupiński Suszec, mikołowski - Polonia Łaziska Górne, bieruńsko-lędziński - obiekt Unii Bieruń Stary) Mecze rozgrywane były systemem turniejowym każdy z każdym gdzie łączny czas gry dla drużyny był 105 minut zamykając się w 2 godzinach turnieju. W każdej lidze było dwóch koordynatorów, którzy czuwali nad sprawnym przeprowadzeniem rozgrywek. Pozostałe drużyny utworzyły grupy czterozespołowe Ligi Europy nad którymi czuwali poszczególni Koordynatorzy. W całym projekcie lig uczestniczyło wiele osób, których praca była bezcenna i bez nich nie byłoby pewnie efektu końcowego. Dlatego w imieniu Podokręgu Tychy dziękuje za wykonaną pracę trenerom: Daniel Adamczyk, Robert Piekarczyk, Łukasz Morcinek, Łukasz Baran, Michał Wolak (Koordynatorzy LM), Szymon Furczyk, Sebastian Hendel, Krzysztof Chlebowski, Łukasz Adamczuk, Łukasz Morcinek (Koordynatorzy LE).
Kolejnym wyzwaniem była współorganizacja konferencji szkoleniowej wraz ze ŚZPN , która odbyła się w Suszcu 15 maja, na którą zjechało się około 130 trenerów a prelegentami byli Tomasz Wilczewski, Marcin Starzykiewicz oraz Łukasz Bujok a nad całością czuwał przedstawiciel ŚZPN Andrzej Wyroba.
W imieniu swoim i Podokręgu Tychy serdecznie dziękuję wszystkim osobom, którzy przyczynili się do rozwoju Naszego Podokręgu, włodarzom klubów, na których mogliśmy rozgrywać zarówno eliminacje jak i Ligę Mistrzów, Koordynatorom prowadzącym wszystkie rozgrywki.
W imieniu swoim natomiast dziękuję za zaufanie oraz najbliższą współpracę Prezesowi P. Swobodzie, A. Nawrockiemu, M. Demko oraz Panu J. Zawiślańskiemu.