Sędziowie otrzymali także ścisłe wytyczne dotyczące ochrony wizerunku meczów. Dobre praktyki, które były już stosowane na EURO 2024, będą wprowadzone w Polsce od początku rozgrywek. Najważniejsze dotyczą tego, że sędzia powinien wytłumaczyć kapitanowi drużyny podjętą istotną decyzję – również po analizie VAR. Ważne jest do, że taka krótka i precyzyjna rozmowa musi się odbyć z zachowaniem wzajemnego szacunku. Kolegium Sędziów przygotowało specjalną prezentację ze zmianami i wytycznymi.
- Czerpiemy dobre praktyki z EURO 2024. Podczas mistrzostw bardzo dobrze odebrano komunikację na linii: sędzia – kapitan. To właśnie kapitan jest osobą, której arbiter wyjaśni kluczowe decyzje w meczu. Pozostali zawodnicy ignorujący rolę kapitana, podbiegający do sędziego i wykazujący jakiekolwiek oznaki braki szacunku do zawodów, będą karani żółtymi kartkami. Będziemy chronić wizerunek meczów piłkarskich. Rok temu informowaliśmy o tym, że wyciągniemy konsekwencje wobec zawodników przy próbach oszustwa sędziów, obraźliwych gestów wobec rywali i kibiców, czy podważania orzeczeń arbitrów. Teraz robimy kolejny krok, żeby wyeliminować z piłkarskich widowisk niechciane zachowania. Te, które psują odbiór piłki nożnej również u najmłodszych kibiców – mówi Tomasz Mikulski, Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN.
Dialog między sędzią a kapitanem będzie dotyczył istotnych decyzji w meczu. Zawodnicy ignorujący tę zasadę (podbiegający do sędziego, otaczający go, wymachujący rękoma) muszą się liczyć z napomnieniem. Arbiter będzie pokazywać charakterystyczny gest wyprostowaną ręką, który jest niewerbalnym komunikatem, żeby nie podbiegać do niego w celu podważania decyzji.
Informację zwrotną o kluczowej decyzji otrzymają również trenerzy obu zespołów. Łącznikiem będzie arbiter techniczny, który jest w stałym kontakcie z sędzią i sędzią VAR. To on operując kryteriami w zwięzły i zrozumiały sposób wyjaśni szkoleniowcom podjętą decyzję.
W prezentacji poza szczegółowym wyjaśnieniem powyższych kryteriów, opisano również zmiany dotyczące, m.in.:
– żółtej kartki w przypadku nierozmyślnego zagrania ręką pozbawiającego realnej szansy na zdobycie bramki w polu karnym;
– odpowiedniej opaski kapitańskiej;
– prawidłowego ustawienia piłki na punkcie karnym;
– naruszenia „Przepisów Gry” podczas wykonywania rzutu karnego;
– odpowiedzialności zawodnika za rozmiar i dopasowanie ochraniaczy.
źródło: pzpn.pl